Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
UA_Import_2020-10
Обсяги транспортування газу з Європи досягли 15 млрд куб. м за 10 місяців 2020 року

06 листопада 2020 року, м. Київ – За 10 місяців 2020 року Оператор ГТС України протранспортував 15,2 млрд куб. м газу з Європи в Україну на замовлення своїх клієнтів.

Це на 14% (1,9 млрд куб. м) більше за аналогічний показник минулого року та на 23% перевищує середню позначку відповідних періодів у 2016-2019 роках.

«Через завантажені підземні сховища зберігання газу та старт сезону відбору – у жовтні місяці ми спостерігаємо зменшення транспортування блакитного палива з країн ЄС до України та одночасне збільшення ре-експорту з українських ПСГ в Європу. Це є характерним для осінньо-зимового періоду, – пояснив комерційний директор ОГТСУ Євген Тодоров. – Разом з тим, у накопичувальному підсумку з початку року – це рекордний обсяг транспортування блакитного палива з ЄС в Україну. З нього лише третина йшла на споживання українським внутрішнім ринком. Це означає, що Європа довіряє Україні свій газ на зберігання, а політико-географічне положення нашої країни, гнучкість газотранспортної інфраструктури, привабливі тарифи та запровадження нових послуг shorthaul і «митний склад» – є зручними для співпраці для європейських замовників послуг транспортування газу. Україна вже стала частиною енергетичної безпеки сусідніх країн, і наше завдання – створити усі необхідні умови для розвитку ринку газу в Україні та розбудувати саме на нашій інфраструктурі східно-європейський хаб».

Всього за 10 місяців 2020 року імпорт із Словаччини склав майже 9,9 млрд куб. м (+17% у порівнянні до аналогічного періоду минулого року), із Угорщини – майже 3,7 млрд куб. м (+8%), із Польщі – майже 1,5 млрд куб. м (+16%).

Зокрема, віртуальним реверсом (backhaul), який вперше став доступний на початку цього року, імпортовано 46%, або 6,9 млрд куб. м: зі Словаччини – майже 3,1 млрд куб.м, з Угорщини – майже 2,8 млрд куб. м, з Польщі – майже 1,1 млрд куб. м.

З початку року в підземні сховища для зберігання в режимі «митний склад» було направлено 10,1 млрд куб. м імпортованих обсягів. Із них 60% (або 6,1 млрд куб. м) надійшли в режимі «shorthaul – митний склад» і 40% (4,0 млрд куб.м) в режимі «кордон – митний склад».

Всього за період січня-вересня транспортування газу з ЄС в Україну замовляли 72 трейдери, з них 45 українських компаній та 27 іноземних. А послугами shorthaul та «митний склад» скористалися понад півсотні компаній – більша частина з яких є нерезидентами.

З листопада 2015 року блакитне паливо надходить В Україну за контрактами  виключно з країн Європейського Союзу. Україна не має контракту на постачання газу з Російської Федерації.