Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
EC2B2425
Оператор ГТС України повністю готовий до опалювального сезону 2020/2021

22 жовтня 2020 року, м Київ – Оператор ГТС України в повному обсязі виконав планові роботи на об’єктах ГТС для стабільного проходження опалювального сезону 2020/2021. Загальна сума виконання робіт та поставлених матеріалів склала майже 330 млн грн.

Для забезпечення безперебійного транспортування природного газу компанія здійснила капітальний ремонт більше ніж 28 км трубопроводів, поточний ремонт 39 станцій катодного електрохімзахисту, провела обстеження 345 надводних і 605 підводних переходів трубопроводів через водойми, відремонтувала 73 газорозподільні станції (ГРС), 388 систем автоматичного контролю і сигналізації на ГРС і 36 – на компресорних станціях.

Для здійснення виробничих завдань компанія також закупила хімреагенти та паливно-мастильні матеріали, відремонтувала автотранспортні засоби, підготувала виробничі будівлі і пожежні депо, провела обстеження котлів, кабельних ліній електропередач, теплотрас та зовнішнього протипожежного вогодогону.

«Безпека на ГТС, справність та надійність її експлуатації – головні пріоритети для Оператора ГТС України. Компанія повністю виконала план з підготовки інфраструктури ГТС до опалювального сезону і 12 жовтня підписала Паспорт готовності до роботи в осінньо-зимовий період», – прокоментував Юрій Зябченко, головний інженер ОГТСУ.

Нагадаємо, це перший опалювальний сезон після реформи лібералізації  ринку природного газу для побутових споживачів. Так, Кабінет Міністрів України своїм рішенням №467 від 10 червня 2020 року відмінив Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) для домогосподарств, але продовжив його дію для підприємств-виробників теплової та електричної енергії. До цього Положення покладало на НАК «Нафтогаз України» обов’язок постачати газ населенню та/або продавати газ регіональним постачальним компаніям для постачання населенню за пільговою ціною. Разом з тим, на ринку природного газу з’явився постачальник останньої надії (ПОН). Він зможе забезпечувати енергоресурсом споживача впродовж  не більше як 60 днів – у випадку втрати таким споживачем початкового свого постачальника та/або визнання його банкрутом чи втрати ліцензії. Однак, якщо після закінчення строку надання послуг ПОНом споживач не знайде собі нового постачальника, то спожитий ним обсяг газу буде надходити з мережі облгазу без договору та підстави оплачувати такий обсяг. Це означає, що в кінцевому результаті оператор газорозподільчої системи (облгаз), у якого відсутні обсяги газу для покриття споживання такими споживачами, відбиратиме технологічний газ з систем ОГТСУ без гарантій оплати.

«На ринку газу досі залишаються невирішеними такі питання, як передача бази абонентів від постачальника, який не може виконувати свої обов’язки в силу різних обставин, до облгазу та до ПОН, а також врегулювання заборгованості споживачем після закінчення строку забезпечення газом від ПОН, Ольга Бєлькова, директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями ОГТСУ. – Компанія занепокоєна, адже накопичення заборгованості з боку учасників ринку створює фінансові ризики, а отже і ризики матеріально-технічного забезпечення для стабільної роботи ГТС. Для врегулювання питань утворення негативних небалансів газу необхідні законодавчі зміни  як стосовно розміру самих тарифів облгазів, так і гарантування цільового використання операторами ГРМ їхнього тарифного доходу (законопроект #3800). Це дозволить покращити платіжну дисципліну учасників ринку і, таким чином, забезпечити  безперебійну роботу ГТС».