Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
GTSO results 6m 2020-1
Результати роботи Оператора ГТС України за І півріччя 2020 року

ТОВ «Оператор ГТС України» інформує про результати своєї діяльності за перше півріччя як самостійної компанії та незалежного оператора ГТС з 1 січня 2020 року.

24 липня 2020 року, м. Київ – В І півріччі 2020 року ОГТСУ в повному обсязі виконав всі добові заявки на транзит/імпорт та забезпечив безперебійність транспортування газу до європейських та українських споживачів. ​За результатами 6 місяців компанія стала одним з найбільших платників податків в Україні.

Оператор ГТС системно працює над лібералізацією українського ринку газу та його інтеграцією в європейський, а також над впровадженням нових послуг і можливостей для його учасників. Зокрема, в І півріччі 2020 року вперше запущено можливість віртуального реверсу на польському, словацькому і угорському маршрутах, для зручності трейдерів створено єдині віртуальні точки з Польщею та Угорщиною, реалізовано прозорий механізм розподілу потужностей на 2021 рік через аукціони на сертифікованих платформах. А попит на нову послугу shorthaul зростає з кожним місяцем, в тому числі завдяки цьому інструменту обсяги закачування газу до українських ПСГ досягли рекордних значень. Також ОГТСУ застосував новий прогресивний підхід при закупівлях газу та отримав оптимальну ринкову ціну, що корелює з котируваннями на європейських газових хабах.   

«Новий незалежний Оператор ГТС – відбувся. Ми забезпечуємо безперебійне постачання газу споживачам України та у повному обсязі виконуємо транзит газу до країн ЄС та Молдови. У нас працює висококваліфікований 11-ти тисячний колектив, який своєю щоденною сумлінною працею гарантує безпечну експлуатацію ГТС. Оператор ГТС стає потужною державною компанією, яка ефективно використовує українську ГТС та сплачує значні кошти державі у вигляді податків та акціонеру – у вигляді дивідендів. Тільки за перше півріччя цього року буде сплачено 6,5 млрд грн податків. Ми з упевненістю дивимося в майбутнє і готові до нових викликів», прокоментував результати І півріччя під час онлайн-дискусії гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.

 

ОБСЯГИ ТРАНСПОРТУВАННЯ

Транзит. За 6 місяців 2020 року Оператор ГТС України протранзитував 24,9 млрд куб. м газу відповідно до нової транзитної угоди. Це на 45% менше, ніж у першому півріччі минулого року (45,1 млрд куб. м).

Газпром повністю розраховувався за весь обсяг заброньованих потужностей, з яких за підсумками півріччя використав лише 77%.

Вперше в історії української ГТС транзит газу організовано не тільки для Газпрому, а також на замовлення інших міжнародних компаній – між країнами ЄС через Україну. В І півріччі 2020 року були здійснені тестові транзитні операції по маршрутах Словаччина-Угорщина, Словаччина-Польща та Угорщина-Словаччина, а також з «митного складу» до Словаччини, Польщі та Угорщини.

Імпорт. За перше півріччя 2020 року загальні надходження природного газу з країн ЄС в Україну склали 7,0 млрд куб. м, що на 24% (на 1,4 млрд куб. м) більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зазначені обсяги імпорту включають віртуальний реверс (backhaul) в розмірі 1,7 млрд куб. м, який також вперше став доступний з початком цього року: з Угорщини – 1,2 млрд куб. м і з Польщі – 0,5 млрд куб. м.

Всього за 6 місяців  3,7 млрд куб. м імпортованих обсягів були направлені в підземні газосховища для зберігання на «митному складі», з яких 49%, або 1,8 млрд куб. м, надійшли в режимі shorthaul. За цей період частка імпорту в режимі shorthaul склала 26% від всього обсягу ввезеного газу до України.

ПСГ. За січень-червень 2020 року було направлено 6,0 млрд куб. м газу Оператору ПСГ для закачування в підземні газосховища, що на 22% більше, ніж торік, і є абсолютним рекордним значенням для цього періоду.

Видобування. Надходження природного газу в ГТС від газовидобувних підприємств України склало 9,8 млрд куб. м, що на 7% менше за аналогічний період попереднього року.

Споживання. З початку року українським споживачам всіх категорій протранспортовано 15,4 млрд куб. м газу, що на 5% більше аналогічного показника в 2019 році. У зв’язку зі значним скороченням транзиту загальне використання газу для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) зменшилося на 53% і складає 0,9 млрд куб. м.

 

ДОХОДИ ТА ВИТРАТИ

ТОВ «Оператор ГТС України» отримує регуляторний дохід виключно за рахунок фіксованих тарифів на свої послуги, розмір яких встановила НКРЕКП. Витрати компанії чітко визначені фінансовим планом на 2020 рік, який на початку року був затверджений Наглядовою радою акціонера (АТ «Магістральні газопроводи України»).

За оперативною інформацією фінансового департаменту, за перші 6 місяців ОГТСУ отримав 29,4 млрд грн доходів, з яких 73% – за надання послуг з транзиту газу з РФ до країн ЄС та Молдови, а інші 27%  – за послуги транспортування в Україні, за послуги з добового балансування та інше. Загальна сума витрат за цей період склала 10,1 млрд грн. Варто зауважити, що більше половини витрат були використані на придбання природного газу для виробничих потреб та послуг балансування. Решта – на технічне обслуговування та поточні ремонти об’єктів ГТС, паливо-мастильні матеріали та реагенти, податки та інші виробничі витрати.

 

ПОДАТКИ

За січень-червень 2020 року ТОВ «Оператор ГТС України» вже сплатив до бюджетів всіх рівнів податків та зборів у сукупному обсязі 5 млрд 151 млн грн. З врахуванням 1,4 млрд грн податку на прибуток за 2 квартал 2020 року, який буде сплачено в серпні, відрахування ОГТСУ за звітний період І півріччя становитимуть 6 млрд 551 млн грн.

Очікується, що за підсумками поточного року ОГСТУ відрахує близько 12-14 млрд грн до державного та місцевих бюджетів, і таким чином ввійде в десятку найбільших платників податків в Україні.

 

ЗАКУПІВЛІ

За рахунок закупівель через Prozorro в І півріччі 2020 року ОГТСУ вдалося досягнути економії в 3,8 млрд грн.

За період січня-червня 2020 року Оператор ГТС України провів 655 тендерів із сумарною очікуваною вартістю 27,4 млрд грн (без ПДВ). Із них 60%, або за 391 аукціоном, вже укладені договори.

Найбільшими категоріями серед оголошених закупівель в І півріччі були: 1) природний газ;  2) елекроенергія; 3) ремонти і технічне обслуговування газоперекачувальних агрегатів; 4) ремонт магістральних газопроводів; 5) модернізація компресорних станцій; 6) реконструкція магістральних газопроводів. Слід зазначити, що саме аукціони з найвищою очікуваною вартістю – природний газ та електроенергія – вирізнялися особливо високою конкуренцією. В них взяли участь по 4-7 компаній, що дозволило отримати оптимальну ринкову ціну.

Закупівлі природного газу склали 53% від усіх витрат ОГТСУ в І півріччі 2020 року. Всього було проведено 35 процедур з сумарною очікуваною вартістю 18,4 млрд грн. Завдяки високій конкуренції на торгах – по 4-7 учасників – вдалося отримати 19% економії. В результаті за цією категорією укладено договорів на 15,0 млрд грн.

 

БАЛАНСУВАННЯ

За підсумками січня-червня загальна заборгованість перед Оператором ГТС України за негативні небаланси складає 1 млрд 031 млн грн. Станом на сьогодні 99%, або 1 млрд 028 млн грн, заборгованості сформовано 33 облгазами, а іншими 4-ма замовниками послуг транспортування газу – всього 2,6 млн грн.

Оператор ГТС повністю виконує свої зобов’язання перед учасниками ринку та вчасно сплатив їм 100% (2,5 млрд грн) коштів за позитивні небаланси за період січня-червня 2020 року. Тоді як рівень розрахунків облгазів перед ОГТСУ за негативні небаланси складає лише 14%.

За оцінкою Оператора ГТС, якщо проблема несплати приватними облгазами за відібраний газ не буде оперативно вирішена, то до кінця року обсяг сумнівної заборгованості може зрости до 5 млрд грн. Це означає, що на зазначену суму будуть зменшені дивіденди Оператора, які планувалися до сплати акціонеру, фінальним беніфіціаром якого є народ України.

 

ДОВКІЛЛЯ та ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

Одна з ключових стратегічних ініціатив ОГТСУ – зменшення негативного впливу на довкілля. В компанії затверджено Екологічну політику та Енергетичну політику, якими передбачено обов’язкове проведення оцінки впливу на довкілля при реалізації усіх проєктів реконструкції та будівництва КС.

За підсумками І півріччя ОГТСУ суттєво зменшив викиди забруднюючих речовин, в тому числі через значне зменшення обсягів транзиту: СО2 – на 62%, метану – на 22%, сполук азоту – на 56%, використання води – на 28%.

Компанія також провела більше тисячі природоохоронних заходів – еколого-технічне обстеження газоперекачувальних агрегатів, лабораторний контроль якості поверхневих стічних вод, організація системи роздільного збирання і здачі вторинної сировини.

З метою зменшення викидів природного газу ОГТСУ використовує нові технології виявлення та усунення джерел викидів газу (мобільні лабораторії) та розглядає можливість переходу у майбутньому до транспортування відновлювальних газів (водень і синтетичний метан).

 

ВИКЛИКИ

Попри успішні результати за перші півроку, перед Оператором ГТС України залишаються невирішеними виклики та проблеми, які безпосередньо вплинуть на життєздатність та майбутнє як компанії, так і ГТС України.

Серед них – історична проблема небалансів (оператори ГРМ за 6 місяців заборгували 1,0 млрд грн), ризик добудови обхідних потоків – «Північного потоку – 2» та продовження «Турецького потоку» до Угорщини через Болгарію і Сербію, ризик недовершення анбандлінгу та втрати європейської сертифікації оператора ГТС, що може спровокувати припинення вигідного для України транзитного контракту. Крім того, ми активно готуємося до відкриття ринку газу для населення та відміни ПСО.

На наступне півріччя пріоритетними завданнями для вирішення з операторами ГТС сусідніх країн є: перехід на єдину віртуальну точку з’єднання на словацько-українському кордоні; запровадження прозорої процедури для транспортування газу через Молдову, що дасть можливість повноцінно використовувати трансбалканський газогін в обох напрямках; розширення дії міжоператорської угоди на всі точки з’єднання з Румунією, що відкриє доступ до румунського ринку.

«Українська ГТС не існує сама по собі – це повноцінна частина європейської газотранспортної мережі. І ми дуже залежимо від того, скільки буде побудовано навколо нас обхідних потоків. Тому ми також ведемо цілеспрямовано роботу по проєктах «Північного потоку – 2» та «Турецького потоку», які попри різну потужність є однаково загрозливими для України, її економічних інтересів та національної безпеки», – зауважила Ольга Бєлькова, директор з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями ОГТСУ.

Повний запис трансляції онлайн-дискусії «Чи відбувся незалежний Оператор ГТС? Звіт за перші пів року після анбандлінгу»

 

Учасники заходу:

  • Сергій Макогон, генеральний директор;
  • Юрій Зябченко, головний інженер;
  • Павел Станчак, заступник генерального директора з розвитку та трансформації;
  • Ольга Бєлькова, директор з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями.