Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
TSOUA
Укртрансгаз передав функцію технічної експлуатації газотранспортної системи України дочірній компанії

02 липня 2019, м. Київ – З 1 липня 2019 року функцію технічної експлуатації газотранспортної системи України передано з АТ «Укртрансгаз» до ТОВ «Оператор ГТС України», засновником якої на 100% є АТ «Укртрансгаз». Це послідовний крок в реалізації проекту з підготовки до юридичного та операційного відокремлення функції транспортування газу від видобутку та продажу газу – анбандлінгу. Юридичне відокремлення оператора ГТС є необхідною умовою для сертифікації незалежного оператора, залучення міжнародного партнера та збереження транзиту газу територією України.

Товариство працюватиме як окрема юридична структура в підпорядкуванні АТ «Укртрансгаз» до 31 грудня 2019 року – строку закінчення поточного договору на транзит природнього газу з ПАО «Газпром». За цей час Оператор має отримати всі необхідні ліцензії та пройти попередню сертифікацію з боку НКРЕКП з подальшим підтвердженням Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

1 січня 2020 року Оператор вийде зі складу Групи Нафтогаз та буде переданий в управління організації, уповноваженої Кабінетом Міністрів України, що стане остаточним виконанням умови щодо незалежності Оператора ГТС.

Взаємодія між Оператором, який обслуговує об’єкти ГТС, та Укртрансгазом, на балансі якого знаходяться об’єкти ГТС, – відбуватиметься на основі Договору про технічне обслуговування (SLA).

До ТОВ «Оператор ГТС України» до кінця серпня буде переведено близько 10 тисяч співробітників, безпосередньо задіяних в експлуатації ГТС – у тому числі плануванні, підготовці та проведенні обліку технічного обслуговування мереж та об’єктів газотранспортної системи, а також зборі даних про параметри її функціонування. При цьому низка функцій до закінчення поточного контракту з ПАО «Газпром» 31 грудня 2019 року залишається в складі АТ «Укртрансгаз» – комерційна діяльність, диспетчеризація, закупівлі, що вимагається поточною ліцензією. Ці функції будуть передані до Товариства 1 січня 2020 року після отримання ліцензії від НКРЕКП.

В Товаристві застосовується оптимізована організаційна структура, яка відповідає європейським стандартам та дозволяє ефективно керувати ГТС. Її було протестовано на попередньому етапі анбандлінгу в межах філії «Оператор ГТС України» Укртрансгазу, що раніше повністю обслуговувала роботу української газотранспортної системи.

Крім того, протягом другого півріччя 2019 року має відбутися остаточне розділення бізнес-процесів та ІТ-систем між Оператором ГТС України, Оператором газосховищ України та сервісними підрозділами АТ «Укртрансгаз».

Нагадаємо, компанію ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» було створено у лютому поточного року. Це дозволило розпочати юридичне відокремлення функції транспортування газу – спочатку в структурі НАК «Нафтогаз України», а після 1 січня 2020 року – поза межами групи Нафтогаз.