Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
UA_Import_YC_2020-06
Імпорт газу в Україну перевищив 9 млрд кубометрів за 7 місяців 2020 року

06 серпня 2020 року, м. Київ – За 7 місяців 2020 року Оператор ГТС України протранспортував 9,2 млрд куб. м газу з Європи в Україну на замовлення своїх клієнтів. Це на 21% (на 1,6 млрд куб. м) більше, ніж за аналогічний період минулого року. Це також на 48% перевищує середній показник у 2016-2019 роках.

Всього за 7 місяців 2020 року імпорт із Словаччини склав 5,4 млрд куб. м (+16% у порівнянні до аналогічного періоду минулого року), із Угорщини – 2,7 млрд куб. м (+26%), із Польщі – 1,1 млрд куб. м (+33%).

Зокрема, віртуальним реверсом (backhaul), який вперше став доступний з початком цього року, імпортовано 28%, або 2,6 млрд куб. м: з Словаччини – 0,2 млрд куб.м, з Угорщини – 1,7 млрд куб. м, з Польщі – 0,7 млрд куб. м.

За оперативними даними ОГТСУ, в липні місяці 2020 року в Україну було імпортовано 2,1 млрд куб. м природного газу, що на 9% (або 183 млн куб. м) більше за імпортні обсяги липня 2019 року. Разом з тим, це на 18% (або 320 млн куб. м) більше, ніж у червні 2020 року.

Більше того, з початком серпня добові обсяги транспортування газу з європейських країн до України різко зросли ще на 55% і досягнули нового історичного рекорду по цьому напрямку – 107 млн куб м.

«Команда ОГТСУ доклала великих зусиль до впровадження нових послуг і можливостей використання потужностей української ГТС. Саме послуга shorthaul та режим зберігання газу в «митному складі» зацікавили трейдерів та залучили нових імпортерів, і головне – це дало результат – Україна досягла рекордних обсягів  як імпорту з ЄС, так і накопичення газу в підземних сховищах. Тепер підтверджено на практиці, що так звані «європейські правила ринку газу» при правильному впровадженні приносять реальну вигоду державі та стимулюють розвиток внутрішнього ринку. Роль Оператора ГТС в цьому є ключовою, тому ми плануємо й надалі вдосконалювати та створювати нові можливості на всіх міждержавних точках з’єднання ГТС України для повної інтеграції з європейськими ринками»  – зазначив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.

Таке підвищення імпорту пов’язане із значним ростом попиту з боку європейських компаній на зберігання газу в українських газосховищах в режимі «митний склад». Через заповненість європейських сховищ та привабливі тарифи і послуги, в цьому році Україна б’є рекорди по закачуванню газу в ПСГ та робить важливий крок до становлення як європейського газового хабу.

З початку року в підземні сховища для зберігання в режимі «митний склад» було направлено 5,4 млрд куб. м імпортованих обсягів. Із них 54% (або 2,9 млрд куб. м) надійшли в режимі shorthaul.

Всього за період січня-липня тарнспортування газу з ЄС в Україну замовляли 69 трейдерів, з них 44 українських компаній та 25 іноземних компаній. А послугами shorthaul та «митний склад» скористалися 52 замовники: 24   резиденти та 28 нерезидентів.

Нагадаємо, що з листопада 2015 року​ блакитне паливо надходять виключно з країн Європейського Союзу, Україна не імпортує газ з Російської Федерації.