Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
IMG_1436
Імпорт газу з Європи до України – безперебійний, енергоносії також надходять з Угорщини

Здійснює транспортування газу Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ). Крім того, компанія виконує свої договірні зобов’язання, але збитки, завдані війною, вже оцінюють у сотні мільйонів євро, повідомив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон в інтерв’ю угорському виданню VG («Вілаггаздашаг»).

– Яку шкоду було завдано українській газотранспортній системі під час війни?

Точну оцінку вартості пошкоджень та комерційних втрат ми не зможемо назвати до кінця війни, оцінка ще ведеться. До декількох об’єктів ми не маємо фізичного доступу через тривалі бойові дії. Із значних об’єктів, які ми досі не маємо змоги ні відремонтувати, ні оцінити втрати — це пошкоджений обстрілами газопровід на Маріуполь. Важка ситуація на Харківщині та Луганщині.

Але це матеріальні збитки  вже сягнули сотні мільйонів євро. А як оцінити життя двох наших мобілізованих колег, які загинули, боронячи Україну від російської агресії? Чи вимушену евакуацію родин наших співробітників із зони бойових дій?

– Наскільки війна ускладнює роботу ГТС в Україні?

Оператор ГТС України зберігає операційний та технологічний контроль над газотранспортною системою та виконує заявки замовників послуг транспортування. Ми контролюємо ситуацію максимально, наскільки це можливо в умовах війни. ОГТСУ продовжує забезпечувати безперебійний транзит газу в ЄС, а також транспортування газу для потреб України.

Є складнощі із доступом на об’єкти в регіонах, де проходять бойові дії. Навіть у звільнених від окупантів містах спочатку територію повинні перевірити військові через ризик мінування. Є проблеми з логістикою, дефіцитом палива, інших критичних матеріалів. Але ми отримуємо допомогу від європейських партнерів, створили логістичний хаб всередині компанії, і сьогодні ситуація є контрольованою.

– Імпорт газу в Україну безперебійний? Якщо ні, то які проблеми?

Імпорт з Європи відбувається безперебійно, більше того – з початком війни вдалось реалізувати домовленості з нашими колегами-операторами з сусідніх країн, над якими ми працювали останні півроку, — ми збільшили гарантовані потужності до 54 млн куб м на добу. Ці потужності не залежать від наявності транзиту. Ми вдячні оператору ГТС Угорщини FGSZ, який першим серед наших колег-операторів з 2014 року  уклав угоду з ОГТСУ щодо збільшення гарантованих потужностей імпорту, а вже у 2022 доповнив нашу співпрацю новими можливостями потужностей, які не залежать від транзиту газу через Україну в напрямку ЄС. Також оператори ГТС Словаччини та Польщі забезпечили додаткові гарантовані потужності для імпорту газу до України, що надзвичайно важливо для підготовки до наступної зими.

У березні імпортується до 10 млн куб. м на добу.

– Українські трейдери імпортують СПГ через Угорщину, як планувалося рік тому?

З Угорщини на замовлення наших імпортерів надходить близько 4,5 млн куб. м на добу. Очікуємо, що будуть обсяги і більше із початком закачування газу в сховища. Україна зараз зосереджена на вирішенні найбільш критичних питань. Треба трохи почекати для того, щоб трейдери зорієнтувалися в нових умовах.

– Приблизно який відсоток із щорічних 40 млрд кубометрів газу, заброньованих Газпромом на 2021-2024 роки для транзиту Україною, використовується фактично?

У 2021 році в певні місяці були додаткові бронювання (на місячних і добових аукціонах). Разом із контрактними потужностями — до 44,4 млрд куб. м транзитних потужностей на рік. Проте з них було використано лише 41,6 млрд куб. м.

У січні 2022 року для транзиту використовували до 50% заброньованих потужностей. У лютому — майже на 70%. Із початком війни заявка тримається на рівні добового контрактного максимуму.

– У якій валюті Росія платить за транзит?

Комерційною стороною контракту з Газпромом є НАК Нафтогаз, валюта, вказана в довгостроковій угоді, — долари США та євро. ОГТСУ виконує технічну частину угоди і отримує від НАК Нафтогаз відповідні кошти за послугу транзиту.

РФ намагається перевести розрахунки за поставки газу в Європу в національну валюту, аби врятувати російську економіку на тлі міжнародних санкцій. Російській воєнній машині потрібні ресурси задля продовження війни проти України. Для нас важливо, щоб зберігалася консолідована позиція Європейського Союзу, який принципово відмовився задовольняти російську забаґанку.

– У відповідь на запланований розрахунок на газовому ринку в російських рублях чи не виникла в України думка попросити плату за транзит у гривнях?

Сторонами транзитної угоди є “Нафтогаз” і “Газпром”. Проте переконаний, що у наших українських колег таких думок не було. Україна завжди серйозно ставиться до своїх контрактних зобов’язань. Всюди діють тверді договори, в яких зазначення валюти для оплати за поставлені обсяги газу, є частиною контракту. Подібні вимоги фактично є контрактним порушенням.

– Чи зменшився в Україні внаслідок війни власний видобуток газу, який складав близько 20 млрд кубометрів на рік?

Оператор ГТС не займається видобутком, ми лише транспортуємо газ. Ми можемо підтвердити, що зараз добовий видобуток на рівні довоєнного, хоча на кількох об’єктах через бойові дії довелось призупинити видобуток.  Тим не менше, є і новини про збільшення видобутку в західних регіонах. Мені б хотілося, щоб наші колеги із видобувних компаній ще здивували Україну та ЄС і наростили видобуток до обсягів, які і нас забезпечать, і експортні можливості створять. Науковці та геологи говорять, що це можливо.

– Як у зв’язку з воєнною ситуацією довелося змінити плани розвитку та інвестицій у ГТС України?

Наш пріоритет на час війни – забезпечення транспортування газу для місцевих споживачів і транзиту. Тому ми фокусуємося на своєчасному відновлюванні інфраструктури. Через це виконання значної частини інвестиційної програми призупинено. Все змінюється ледь не щодня з огляду на пошкодження внаслідок обстрілів. Тим не менш, компанія продовжує планові ремонти та технічне обслуговування об’єктів в регіонах, де наразі це можливо. Безумовно, зараз робиться акцент на збереженні і оптимальному використанні. Після війни будемо активно нарощувати нові можливості.

– З якими запасами газу у сховищах Україна закрила цьогорічний опалювальний сезон?

Приблизно на рівні 9 млрд куб. м.

– Чи характерно, щоб трейдери транспортували свій газ з українських сховищ до інших країн через ризики, спричинені війною?

Українськи сховища знаходяться на заході України, де немає активних бойових дій. Україна повністю виконує всі свої зобов’язання щодо зберігання та транспортуванню газу. З 4 березня, за рішенням Кризового комітету, затвердженого наказом Міністерства енергетики України, експорт газу з України призупинено, та наразі з огляду на закінчення опалювального сезону ре-експорт газу знову дозволений.

– Станом на зараз, звідки Україна візьме достатньо газу на наступний опалювальний сезон?

Так само як і завжди — за рахунок власного видобутку та імпорту з Європи.

– Рік тому Ви розповідали нашій газеті про можливість трубопровідного транспортування водню та відновлюваних газів. Чи вдалося досягти прогресу в цій сфері в розпал війни?

У розпал війни у нас лише один пріоритет — забезпечення газом українських споживачів і якомога оперативніше відновлення пошкоджених внаслідок обстрілів мереж. Та до війни в Україні були певні зрушення — в листопаді наш Парламент підтримав законодавчу ініціативу «Про альтернативні види палива», який дав старт для переорієнтації країни на використання екологічних видів палива, зокрема біометану. Цього року планувались випробувальні підключення біометанових станцій до нашої системи.

Питання транспортування відновлюваних газів – стратегічне й буде розвиватися відповідно до формування попиту на такі енергоносії. Участь нашої інфраструктури у водневих проектах передбачали проекти HyCentral та EUH2+Store, реалізація яких сприятиме заміщенню імпорту природного газу в країни-члени ЄС з РФ та декарбонізації економіки.

– Ваше ставлення до ембарго на російський газ як компанії-транзитера?

Оператор ГТС України виступає за ембарго на всі російські енергоносії, тому що, на жаль, РФ використовує свої надприбутки для фінансування кривавої агресії проти України. У разі застосування часткового ембарго маршрут через Україну має лишатись до останнього. Спочатку необхідно знизити споживання через «Північний потік-1», а вже потім відмовлятися від інших маршрутів.