Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
WhatsApp Image 2020-12-16 at 14.58.20
Оператор ГТС України та Біоенергетична асоціація України співпрацюватимуть у сфері розвитку відновлюваних газів

16 грудня 2020 року, м. Київ – Оператор ГТС України та громадська спілка «Біоенергетична асоціація України» підписали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. Сторони досліджуватимуть технічні можливості транспортування біометану українською газотранспортною системою та працюватимуть над створенням правових можливостей для цього. Окрім цього, у планах – реалізація пілотних бізнес-проєктів.

Також сьогодні відбулося перше робоче засідання за участі обох підписантів та Міністерства енергетики України. Учасники обговорили стратегічне бачення розвитку виробництва та використання біометану в Україні.

Для України робота в цьому напрямку є особливо важливою, зважаючи на потенційну роль відновлюваних газів в балансі енергосистеми в межах переходу до безвуглецевої економіки. Напрям транспортування відновлюваних газів є також перспективним для українського оператора ГТС  з урахуванням вільних потужностей магістральних газопроводів та стратегії розвитку ГТС з фокусом на декарбонізацію. Особливе місце в стратегії посідає біометан, що майже не відрізняється від природного газу та є вуглецево нейтральним. Зростання його виробництва в Україні означає збільшення завантаженості ГТС та можливість надання додаткових послуг, наприклад, зберігання газу в ГТС (linepack) для виробництва електроенергії на балансуючому ринку. Такий сценарій дозволить зміцнити енергонезалежність України та перетворити її на чистого експортера енергії та важливого торгівельного партнера для ЄС.

«Оператор ГТС України рухається у фарватері з європейськими операторами ГТС щодо розвитку біометанового сектору та декарбонізації енергетики за рахунок відновлюваних газів. Сприяння декарбонізації є невід’ємною частиною стратегії розвитку компанії. Саме з цією метою ми сьогодні підписуємо Меморандум та розпочинаємо системну роботу з Біоенергетичною асоціацією України. Разом ми проводитимемо спільні дослідження для реалізації оптимальних рішень щодо розбудови внутрішнього ринку біометанових технологій в Україні та його транспортування в країни ЄС. Це перспективний напрям. Зауважу, що до нас вже звертаються великі європейські енергокомпанії стосовно можливостей експорту біометану в Західну Європу», –  прокоментував генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон.

«Ми щиро дякуємо Оператору ГТС України за об’єднання зусиль щодо розвитку в Україні сектору біометану – біогазу, доведеного до якості природного газу. У світі цей напрямок успішно розвивається: в 2019 світове виробництво біометану перевищило 5 млрд кубометрів на рік з середнім річним темпом зростання 13%. Потенціал виробництва біометану в Україні ми оцінюємо у 7,8 млрд кубометрів на рік, що становить біля 25% споживання природного газу», – зауважив голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха.

Компанія та спілка організують консультації та взаємообмін інформацією, сприятимуть розвитку ефективної взаємодії з українськими органами державної влади, науково-дослідними установами, вищими навчальними закладами, бізнесом, а також міжнародними організаціями та компаніями, асоціаціями, інституціями та організаціями окремих держав і міжнародних об’єднань.

Таким чином, підписанти розпочинають співробітництво заради розвитку чистих технологій, модернізації енергетичного сектору України та його подальшої інтеграції з європейським. Співпраця направлена на декарбонізацію енергетики, розкриття потенціалу відновлюваних газів, підвищення енергоефективності, збалансованого розвитку міжнародних та регіональних ринків, торгівлі та кооперації у сфері біоенергетики.

 

Додаткова інформація

Біометан – це біогаз який за своїми фізико-хімічними параметрами не відрізняється від природного газу, де вміст метану досягає понад 90% та утворюється або шляхом збагачення біогазу, або шляхом газифікації твердої біомаси. Біометан можна транспортувати та використовувати таким же чином, як природний газ. Біометан має переваги природного газу, залишаючись при цьому вуглецево нейтральним.

Біогаз – це газ, отриманий з біомаси. Можливі джерела біогазу: відходи тваринних ферм, стічні води чи органіка на сміттєвих полігонах. Біогаз є сумішшю метану (60-70%), СО2 та невеликих кількостей інших газів.

На сьогоднішній день ЄС приділяє значну увагу нарощуванню виробництва, транспортування, торгівлі та споживання біометану. Відповідна стратегія закладена в Європейський зелений курс до 2050 року, презентований Єврокомісією наприкінці 2019 року. За даними European Biogas Association (EBA) та Gas infrastructure Europe (GIE), в ЄС працює 728 біометанових установок. Із них 232 – у Німеччині, 131 – у Франції, 80 – у Великій Британія, 70 – у Швеції.

Цього року консорціум операторів ГТС Європи Gas4Climate у дослідженні «Шляхи декарбонізації газової індустрії 2020-2050» визначив досяжною метою до 2030 року будівництво в ЄС 500 нових біометанових заводів з підключенням до газотранспортної та газорозподільної інфраструктури. Спільно вони мають виробляти 5 млрд кубометрів еквіваленту природного газу.

Зауважимо, що Франція збільшила виробництво біометану в 20 разів за останні 5 років. Сьогодні в країні виготовляється 2,5 ТВт-год на рік, а через десятиліття уряд країни запланував досягти 14-22 ТВт-год на рік. Для цього Франція виконає адаптацію французьких газових мереж та стратегічне планування найперспективніших точок підключення.