Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
UA Transit 50,1
З початку року транзит газу через Україну до країн Європи склав 50 млрд куб. м

04 грудня 2020 року, м. КиївЗа 11 місяців 2020 року Оператор ГТС України протранзитував 50,1 млрд куб. м газу. Це на 38% менше, ніж за аналогічний період минулого року (81,5 млрд куб. м).

Основна причина скорочення обсягів транзиту у порівнянні з попереднім роком – запуск нових газопроводів в обхід України, якими російський газ транспортується в Європу. А також певне зменшення попиту на блакитне паливо в ЄС та значні запаси газу в європейських ПСГ. Відповідно, це все разом вплинуло на контрактні обсяги замовлення послуг у Оператора ГТС України*.

Середньодобовий обсяг транзиту з початку року становив 150 млн куб. м на добу, а в листопаді  зріс до 175 млн куб. м на добу за рахунок дозамовлених через аукціонні платформи потужностей на транспортування газу до країн Європи.

Слід зазначити, що у листопаді трейдери почали відбирати свої запаси газу з митного складу в ПСГ, таким чином ОГТСУ додатково протранспортував до ЄС 153 млн куб м природного газу, а саме: 114 млн куб. м до Угорщини та 39 млн куб. м до Польщі.

«У листопаді цього року вперше через Україну були протранспортовані значні обсяги газу до ЄС  не тільки на замовлення Газпрому, а й для наших європейських клієнтів, які користуються послугами short-haul та митний склад. Це означає, що нам довіряють, що наші послуги є конкурентними, а Україна є надійним партнером для ЄС. Також така активність підтверджує, що ми впевнено рухаємось до створення регіонального газового хабу в Україні» – прокоментував генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон.

Газпром повністю розраховується за весь обсяг заброньованих потужностей. А ОГТСУ зі свого боку виконує всі добові заявки й ефективно забезпечує безперебійність транспортування газу до ЄС та Молдови.

У західному напрямку було протранзитовано 46,8 млрд куб. м газу (-34%). Зокрема, у Польщу – 3,5 млрд куб. м, Словаччину – 34,7 млрд куб. м, Угорщину – 8,6 млрд куб. м.

У південному напрямку транзит склав 3,3 млрд куб. м (-73%). Із них 0,7 млрд куб. м – у Румунію та 2,6 млрд куб. м – у Молдову. Падіння транзиту по цьому маршруту пов’язане з запуском у січні 2020 року «Турецького потоку», яким доправляється газ з Росії у Туреччину, а звідти в країни Балканського півострову.

*Транзитна угода між НАК «Нафтогаз України» та російським ВАТ «Газпром», укладена наприкінці 2019 року строком на п’ять років. Вона передбачає бронювання Газпромом потужностей для транзиту в обсязі 65 млрд куб. м (178 млн куб. м / добу) в 2020 році та по 40 млрд кубометрів (110 млн куб. м/добу) у 2021-2024 роках.