Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
Trans Balkan route
Засідання CESEC: ОГТСУ пропонує уніфікувати вимоги до якості газу для розблокування Трансбалканського коридору

25 листопада за ініціативи Оператора ГТС України на позачерговому засіданні робочої групи CESEC (The Central and South Eastern Europe energy connectvity) учасники обговорили питання гармонізації якості газу в країнах Південно-Східної Європи. Наявні розбіжності у вимогах до компонентного складу газу, закріплені на регуляторному рівні та відображені в угодах про взаємодію між суміжними операторами ГТС, перешкоджають повноцінному використанню регіональної газової інфраструктури.

Оскільки історично газ постачався зі сходу на захід, вимоги до якості газу відповідним маршрутом визначалися на основі фізико-хімічних характеристик російського газу. З огляду на плани ЄС замістити російський газ зрідженим газом або ресурсом з інших джерел прив’язка параметрів якості газу до відповідних показників газу з РФ втрачає актуальність. Адже якісний склад газу з інших джерел може відрізнятися від існуючих на даний момент вимог. Саме тому Оператор ГТС України запропонував уніфікувати вимоги до якості природного газу в південно-східному регіоні Європи з метою усунення штучних бар’єрів для транспортування газу.

«Ринок газу Європи існував з розумінням того, що “левова частка” газу постачається з росії, але зараз все змінюється. Відповідно настав момент, коли ми маємо змінити всі регуляції, які перешкоджають диверсифікації джерел та маршрутів постачання газу до країн регіону. Ми очікуємо, що за сприяння Європейської комісії ми дійдемо консенсусу, який допоможе розблокувати Трансбалканський маршрут, підвищить безпеку постачання та сприятиме пожвавленню транскордонної торгівлі», – пояснює директорка з питань взаємодії з держорганами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.