Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
Мемо якість газу
ОГТСУ разом з іншими національними операторами ГТС країн CESEC підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо гармонізації вимог до якості газу

29 жовтня в Будапешті під час засідання Групи високого рівня Центральної та Південно-Східної Європи оператори ГТС, які входять до ініціативи CESEC (Central and South Eastern Europe Energy Connectvity), підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо спільного підходу і плану дій для гармонізації вимог до якості газу в точках з’єднання в регіоні. Окрім ТОВ «Оператор ГТС України», підписантами стали Bulgartransgaz (оператор ГТС Болгарії), DESFA (оператор ГТС Греції), FGSZ (Угорщина), ICGB (оператор інтерконектору Греція-Болгарія), Nomagas (оператор ГТС Північної Македонії), PLINACRO (оператор ГТС Хорватії), PLINOVODI (оператор ГТС Словенії), Transgaz (оператор ГТС Румунії) та Vestmoldtransgaz (оператор ГТС Республіки Молдова).

Як зазначається в Меморандумі, Центральна та Південно-Східна Європи історично залежали від імпорту російського природного газу, фізико-хімічні характеристики якого визначали вимоги до якості газу відповідними маршрутами як на національному рівні, так і в точках міждержавного з’єднання. Сумісність та ринкова інтеграція газових систем у зоні CESEC вимагають подальших зусиль у контексті диверсифікації постачання та поступової відмови від російського газу, що також передбачено в плані RePower EU.

«Аби зробити регіон більш відкритим для диверсифікації постачань, ми маємо не лише будувати нові маршрути, але й забезпечити сумісність вимог до якості природного газу в усіх точках міждержавних з’єднань», – підкреслив генеральний директор ОГТСУ Дмитро Липпа.

Диверсифікація постачання та розвиток транскордонної торгівлі вимагає від операторів ГТС адаптувати вимоги, враховуючи різну якість природного газу з різних джерел.

З 2022 року оператори ГТС, які входять до ініціативи CESEC, та Європейська Комісія провели ряд зустрічей, семінарів та інших обговорень щодо уніфікації якості газу в країнах Центральної та Південно-Східної Європи з метою усунення штучних бар’єрів для транспортування газу. Результати активної співпраці вищезазначених зацікавлених сторін стали основою для підписання Меморандуму для координації дій, спрямованих на пошук загальноприйнятного регіонального рішення щодо гармонізації вимог до якості газу у погоджені строки.

Група високого рівня з розвитку енергетичних мереж у Центральній та Південно-Східній Європі працює над прискоренням інтеграції ринків газу та електроенергії в цьому регіоні. Метою Групи є вироблення спільного підходу до ринків електроенергії та газу, енергоефективності та розвитку ВДЕ, вибір пріоритетних проектів для побудови взаємопов’язаного регіонального ринку електроенергії та газу, а також конкретні дії щодо збільшення частки ВДЕ та інвестиції в енергоефективність у регіоні.