Європейський вибір
Євросоюз затвердив стратегічний курс на перехід до безвуглецевої економіки до 2050 року (Зелена угода) шляхом заміщення енергетичних систем на викопному паливі – відновлювальною електроенергією та відновлювальними газами (воднем, біометаном та синтетичним метаном),. Таке рішення лягає в основу національних та корпоративних дорожніх карт, довготривалих стратегій, інвестиційних політик з використанням інноваційних технологій, які передбачають сталий безвуглецевий розвиток. Нафтогазові компанії на цьому шляху до 2050 року можуть розглядатися не лише як джерела забруднення навколишнього середовища, вони також набувають ключового значення для досягнення цілей Зеленого Курсу.
Стратегія ОГТСУ
Оператор ГТС України враховує у власній стратегії фокус на декарбонізацію. В плануванні свого розвитку компанія приділяє додаткову увагу технологічним, регуляторним і економічним аспектам впровадження інноваційних рішень.
З цією місією ОГТСУ приєднався до новоствореного Європейського альянсу з чистого водню на ряду з іншими західними операторами ГТС. Міжнародне співробітництво сприятиме ефективній підготовці вітчизняної нормативної і технологічної бази, дозволить реалізовувати спільні пілотні проєкти, долати транснаціональні екологічні виклики та, в результаті, збереже за Україною статус надійного партнера в питаннях забезпечення енергетичної безпеки всього континенту.
Плани ОГТСУ
Оператор ГТС України планує зосередити зусилля у стратегічному напрямі «Декарбонізація та чистий розвиток» за такими аспектами:
- Перехідне паливо. ЄС визначив природний газ як перехідне паливо (bridge fuel), що забезпечить стале крокування до безвуглецевої енергетики майбутнього. Транспортування природного газу шляхом використання потужностей Оператора ГТС України допомагає знизити шкідливі викиди в ЄС вже зараз. Зокрема, шляхом використання газу для заміщення вугілля в електроенергетиці і промисловості – для досягнення подальших цілей Паризької угоди і Зеленого курсу ЄС протягом наступних 5-15 років.
- Інтеграція енергетичних систем. В липні 2020 року Єврокомісія опублікувала «Стратегію інтеграції енергетичних систем», якою координується планування та функціонування розвитку цілісної енергетичної системи. Технологічна єдність газотранспортних та електричних систем є очевидною для формування спільного бачення перспективного розвитку. Погоджена стратегія розвитку електричних та газових мереж є наразі загальноєвропейською практикою, що спрямована на ефективне використання сильних сторін кожної окремої мережі. Співпраця операторів дозволить значно прискорити перехід України до декарбонізованої економіки. Магістральні газопроводи є необхідними для з’єднання секторів енергетики, враховуючи великий попит на газову маневрову генерацію в енергосистемі для балансування відновлювальних джерел енергії.
- Відновлювальні гази. Деякі гази можуть бути не тільки викопиними, а відновлювальними, й у майбутньому трубопроводи транспортуватимуть їх. Зокрема, водень переходить з категорії «промислових газів» – в «енергоносій», оскільки його визначено одним з ключових шляхів до декарбонізації ЄС, а отже попит на цю сполуку буде зростати. Вірогідно, воднева економіка почнеться з локальних індустріальних кластерів й масштабуватиметься та інтегруватиметься у подальшому. Відповідно до дорожніх карт ЄС, зростання транскордонної торгівлі, взаємопов’язаних мереж і транспортування водню заплановано після 2030 року. Таким чином визначення можливості транспортування та зберігання відновлювальних газів є однією з пріоритетних задач для України. Наразі в Операторі ГТС України ведеться робота із визначення усього спектру технологічних, нормативних та економічних перспектив і викликів та підготовка до такої стратегії.
- Біометан. Цей вид палива може стати важливим джерелом декарбонізації економіки, не створюючи конфлікту з харчовою безпекою України та землекористуванням, а також знижуючи викиди від сільськогосподарської діяльності. Для цього завданням національного рівня є легалізація біометану, узгодження і впровадження сертифікатів походження та визначення умов його допуску в ГТС України. А Оператор ГТС, зі свого боку, має забезпечити готовність своєї інфраструктури приймати та транспортувати таку хімічну сполуку.
- Стиснений природний газ (CNG). Оператор ГТС України залишається надійним партнером екологічному, доступному і надійному транспорту на метані. Наразі в Україні працює 235 автомобільних станцій заправок природним газом. З них 58 розташовані на магістральних газопроводах ОГТСУ та можуть забезпечити обслуговування понад 160 тисячавтотранспортних засобів. Розвиток муніципального транспорту на метані допоможе знизити викиди шкідливих речовин в містах та зменшить залежність від імпортованого дизельного палива. ОГТСУ здатен забезпечити доступ до газотранспортної інфраструктури для громад, зацікавлених у розвитку екологічного міського транспорту.
Співпраця з ОГТСУ
Оператор ГТС України відкритий до співробітництва у зазначених напрямах із вітчизняними та міжнародними компаніями, громадськими організаціями та державними установами.
Контактна особа:
Каденський Микола Ярославович, начальник Управління розвитку мережі ОГТСУ,
kadenskyi-my@tsoua.com