Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
4849459848
Дмитро Липпа: Польща та Україна можуть разом відкрити газові ворота на Схід

​Генеральний директор ОГТСУ Дмитро Липпа розповів про транскордонне співробітництво з Польщею, успіхи та виклики нового сезону закачування газу польському виданню про енергетику BiznesAlert.pl

ОГТСУ активно співпрацює з колегами-операторами ГТС в Європі та замовниками послуг для розвитку нових маршрутів транспортування газу. А польський напрям дуже цікавий для ОГТСУ та актуальний для енергобезпеки України, завдяки швидкому розвитку інфраструктури Польщі — роботі Baltic Pipe та розширенню потужностей LNG. ОГТСУ та польський оператор GAZ-SYSTEM вже ведуть консультації зі збільшлення транскордонних потужностей.

Як Україна приготувалася до потенційного припинення транзиту газу з росії?

Ми активно шукаємо альтернативні напрямки. Одним із найперспективніших, який вже цього літа продемонстрував свій потенціал, є Трансбалканський коридор. Навесні, ще до початку сезону закачування газу до українських ПСГ, мало хто вірив, що нам вдасться досягти того, що ми маємо сьогодні. У липні, коли розпочалося активне закачування ресурсу , понад один мільярд кубометрів газу щомісяця заходило до нашої країни в підземні газосховища. Загалом — понад 3 мільярда кубів. Це у 7 разів більше за обсяги транспортованого газу в аналогічний період торік.

До того ж, у квітні-вересні 2023 року 40 компаній-нерезидентів активно користувалися послугою shorthaul. До групи цих клієнтів входять найбільші європейські трейдери. За цей сезон Оператор ГТС України уклав 25 нових договорів на надання транспортних послуг для нерезидентів, а їх загальна кількість перевищила 130 іноземних клієнтів. Крім того, українська ГТС в майбутньому може відігравати велику роль в контексті розвитку водневої та біометанової енергетики й транспортування зелених енергоресурсів до країн ЄС. Наразі із операторами Словаччини, Чехії та Німеччини ми працюємо над створенням Центральноєвропейського водневого коридору, що дозволить транспортувати до 5 мільйонів тонн водню до ЄС щорічно.

Яким є стан інфраструктури під час повномасштабної війни?

ГТС України готова до роботи в опалювальний період 2023/2024 років. Ми не припиняли і не припиняємо пильнувати за технічно справним станом трубопроводів та компресорних станцій. Ремонтні роботи на лінійній частини газопроводів, компресорних і газорозподільних станціях виконані на 100%. Ми проаналізували результати попереднього ОЗП, змоделювали можливі кризові ситуації та врахували все під час підготовки до вже другої воєнної зими.

У серпні ОГТСУ спільно з оператором ПСГ «Укртрансгаз», Проєктом енергетичної безпеки (ESP) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Секретаріатом Енергетичного Співтовариства (СЕС), генеральним директоратом Європейської комісії Joint Research Center, Міністерством енергетики України, Групою Нафтогаз, а також Simone Research Group провів стрес-тестування газової інфраструктури України. Стрес-тести підтвердили високу надійність української газової інфраструктури в умовах війни, зокрема — для зберігання та транспортування газу українських та іноземних замовників послуг.

Яке майбутнє чекає на трубопроводи України, коли газ перестане поступати з росії?

Наразі важливою задачею для нас є, як кажуть наші колеги з Європейського Союзу, rightsizing, тобто визначення оптимального розміру роботи системи. Оптимізація інфраструктури ГТС, зниження використання газу, удосконалення практики експлуатації та технічного обслуговування — це напрями, які ми вже активно впроваджуємо, вони дадуть позитивний ефект в найближчому майбутньому.

Цього року ми вперше за велику кількість років закінчуємо модернізацію компресорної станції. До першої половини 2025-го року ми маємо надію закінчити модернізацію ще однієї.  Три станції у нас в таймлайні на п’ять років. Ми їх модернізуємо – витрати газу зменшаться.

Також ми імплементуємо підхід, який прийнятий в Європі по мобільному обслуговуванню інфраструктури: технічний фахівець приїжджає на об’єкт, проводить необхідні роботи і їде на наступний. За 3-4 роки маємо запровадити подібну практику по всій системі.

Що буде з договором після 2024 року? Чи росіяни мають потребу в ньому зараз?

Ми не маємо прямих комерційних відносин з Газпромом. Організацією транзиту зараз займається НАК «Нафтогаз України». ОГТСУ дотримується і буде дотримуватись усіх норм законодавства України та міжнародних зобов’язань України в рамках міждержавних угод та угод про взаємоз’єднання. Вітчизняна газотранспортна система готова до транспортування газу до Європи як надійний партнер у стосунках з компаніями ЄС.

Які перспективи розвитку співпраці з Польщею і чи потрібен зараз новий трубопровід на кордоні?

Польський напрямок для нас є дуже цікавим, зважаючи на розвиток LNG-інфраструктури Польщі та трубопроводу Balticpipe. Країни Європи заздалегідь почали готуватися до зими, завантаживши майже повністю свої. сховища газу. Тому надлишок газу вже відправляють для зберігання в українських ПСГ. Зараз ми спостерігаємо ситуацію, коли кількість природного газу, що зберігається в Україні, досягла найвищого рівня з початку повномасштабної війни. І Польща як транспортер цього ресурсу до українських ПСГ є перспективною країною. Наприклад, з початку року до листопада в напрямку з Польщі до України було фізично протранспортовано майже 600 мільйонів кубічних метрів газу, тоді як у зворотному напрямку фізичного транспортування фактично не відбувалося.

На жаль, потужностей щодо перекачування ресурсу з Польщі до України та у зворотному напрямку поки наразі  недостатньо. Водночас маю повідомити, що наявні потужності в період з липня по вересень були повністю заброньовані і використовувалися.

Наразі ОГТСУ та GAZ-SYSTEM розпочали консультації щодо збільшення транскордонної потужності. Зацікавлені учасники можуть до 30 листопада 2023 року надавати коментарі до проєктної пропозиції для проєкту нової (збільшеної) потужності між ГТС Польщі та України та до загальних правил та умов. У випадку наявності попиту з боку замовників ми спільно з польським оператором ГТС зможемо створити гарантовані потужності з Польщі до України в обсязі близько 8 млн.куб.м на добу з 2030 року.

Оригінал інтерв’ю доступний за посиланням (польська​/англійська​)