Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
EC2B2389
Облгази збільшили простроковану заборгованість перед Оператором ГТС України

29 травня закінчилася дія 90-денної відстрочки платежів згідно з Постановою Регулятора №235 від 17.02.2021 р. для Операторів ГРМ (обл-, та міськгазів) за утворені негативні небаланси в лютому 2021 р. Облгази мали розрахуватися з Оператором ГТС України за газ, що відібрали з магістральних газогонів для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ), за 12 днів лютого (від дати дії Постанови) в розмірі 1,5 млрд грн. Але рівень розрахування склав менше 1,3%.

Ця динаміка викликає обґрунтовані сумніви щодо погашення аналогічної заборгованості за березень, строк якої наступає у червні 2021 року згідно з Постановою. Наразі облгази мають сплатити ОГТСУ майже 10 млрд грн за газ для ВТВ. З них 5,1 млрд грн – це вже прострокована заборгованість, а 4,8 млрд грн – це нарахування з відстрочкою до сплати в червні.

Нагадаємо, що у лютому та березні 2021 року рівень відборів газу облгазами на власні виробничі потреби збільшився у сім разів порівняно з січнем. Загалом за два місяці, коли діяла відстрочка платежів, облгази відібрали з ГТС більше 1 млрд кубометрів газу для ВТВ.

«ОГТСУ несе значні збитки через відбори газу облгазами. Ці збитки означають, що державний бюджет недоотримує кошти у вигляді дивідендів та податків, які далі трансформуються у пенсії, субсидії та інші соціально важливі програми. При цьому населення України справно сплачує тариф на розподіл облгазам обсягом приблизно 2 млрд грн щомісяця, але важелів контролю цільового використання цих коштів не має, зазначив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон. Як у черговий раз продемонструвала практика, будь-які відтермінування платежів, судові справи, перемовини та інші механізми не зупиняють практику безоплатних відборів газу з ГТС та зловживання облгазами. Єдиний дієвий інструмент – це розподільчі рахунки, коли кошти, які населення сплачує облгазам, розподіляються за цільовим призначенням. Закликаємо парламентарів терміново розглянути у законопроєкт 3800, який нещодавно підтримав Комітет ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг».