ПАТ «Газпром» має можливості для транспортування більших обсягів газу до Європи через ГВС «Суджа» навіть без урахування потужностей з ГВС «Сохранівка». На сьогодні Оператор ГТС України здійснює безперервний транзит в обсягах номінацій, які подає «Газпром», і наполегливо окреслює можливості для збільшення транспортування до країн ЄС. Про це в ефірі 5 каналу повідомила директорка з питань взаємодії з держорганами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.
Нагадаємо, що 11 травня 2022 року оператор ГТС російської федерації ПАТ «Газпром» зупинив транспортування газу через ГВС «Сохранівка». Напередодні, 9 травня, фахівцями ОГТСУ був зафіксований несанкціонований відбір транзитного газу з магістрального газопроводу «Союз» в газопроводи на непідконтрольних Україні територіях Луганської та Донецької областей. Внаслідок фактів прямого втручання окупантів у режими роботи української ГТС ОГТСУ був змушений оголосити форс-мажор по точці «Сохранівка».
«Попри важку лінію політичних відносин наша компанія намагалася до останнього виконувати свої транзитні зобов’язання перед європейськими колегами. Співробітники ОГТСУ працювали в неймовірних умовах тиску на багатьох компресорних станціях. Ми налаштували роботу так, що навіть попри присутність окупантів, якби вони не почали втручатись в процес транзиту, ми б продовжували виконувати свою місію з високо піднятою головою. Ми жодним чином не намагалися зірвати будь-які політичні домовленості. Ми навпаки сприяли тому, щоб виконати свою місію як по відношенню до власних споживачів, так і до споживачів у Європі», – розповіла Ольга Бєлькова.
Навіть без змін до поточного транзитного договору ГВС «Суджа» може прийняти 77,2 млн куб. м газу на добу. У цілому технічна спроможність ГВС «Суджа» складає 244 млн куб. м газу на добу, що більш ніж достатньо для продовження транспортування законтрактованих обсягів газу.
Як запевнила директорка ОГТСУ, на сьогодні Європі не загрожує зупинка транзиту з боку України, тому що українська ГТС має достатню кількість додаткових потужностей.
«Ситуація із Сохранівкою ще раз підтверджує необхідність максимально завантажити українську ГТС через пункти, де ми контролюємо ситуацію, з метою посилити залежність росії від українського маршруту. Ми закликаємо Німеччину для якнайшвидшого розгляду питання щодо обмеження роботи «Північного потоку-1» з огляду на тиск, який чинить росія на Польщу та Болгарію. Європа має здійснити реальні кроки, щоб унеможливити тиск росії на газовому фронті», – наголосила спікерка.