Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
Донецькоблгаз-ВТВ-2020к
Оператор ГТС України звернувся до правоохоронних органів щодо перевірки діяльності Донецькоблгазу

11 лютого 2021 року, м. Київ – Оператор ГТС України звернувся до правоохоронних органів з проханням надати правову оцінку діяльності Донецькоблгазу через борги підприємства, утворені в результаті систематичних несанкціонованих відборів значних обсягів газу з системи магістральних газогонів. Так, у 2020 році Донецькоблгаз на власні виробничо-технічні витрати відібрав 81 млн куб. м газу на суму 574 млн грн, з яких досі не сплатив 73% боргу (або 417 млн грн). Станом на сьогодні Донецькоблгаз є найбільшим боржником перед ОГТСУ, а його несплати – це третина від загального боргу всіх облгазів.

ОГТСУ також звертає увагу правоохоронних органів на аномальну динаміку відборів газу Донецькоблгазом у листопаді-грудні 2020 року. Якщо в січні-березні 2020 року підприємство відбирало 3,2 – 4,5 млн куб. м газу, акумулювавши 65 млн грн нарахувань до сплати, в неопалювальний сезон споживало 1,2 – 8,8 млн куб. м та не утворювало нових боргів, то з настанням опалювального сезону почало стрімко збільшувати відбори. У листопаді і грудні  Донецькоблгаз відібрав  42,2 млн куб. м., а за оперативними даними у січні 2021 року – ще 24,2 млн куб. м. Тобто середньомісячні відбори за листопад-грудень зросли у шість разів у порівнянні з середнім показником за рік. При цьому виробничо-технологічні витрати підприємства досягли 25% від усього обсягу транспортування газу, у той час як у інших облгазів цей показник в середньому складає 4-5%. Тобто майже чверть обсягів газу фактично втрачається в мережах облгазу на шляху до споживача. Така динаміка витрат газу на ВТВ не має жодних розумних пояснень.

У результаті загальний борг підприємства за останні два місяці 2020 року зріс у вісім разів до 417 млн грн. За оцінками фахівців, у разі непогашення в січні 2021 року він зросте ще приблизно на 269 млн грн.

У зв’язку з цим ОГТСУ також звернувся до Регулятора (НКРЕКП) з проханням перевірити діяльність підприємства. За результатами проведення позапланової виїзної перевірки НКРЕКП за порушення вимог законодавства та ліцензійних умов Донецькоблгаз 10 лютого 2021 року оштрафовано на 102 000 грн.

Зауважимо, що інші аспекти діяльності Донецькоблгазу вже привертали увагу правоохоронних органів. Так, на початку лютого 2021 року за інформацією Генеральної прокуратури України, завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою службових осіб Донецькоблгазу в розтраті понад 500 млн грн коштів підприємства. Встановлено, що протягом 2017-2020 років фінансовий директор Донецькоблгазу у змові з іншими особами систематично здійснювали протиправний перерахунок коштів з рахунків підприємства на банківські рахунки юросіб. За аналогічним фактом триває досудове розслідування відносно першого заступника голови правління Донецькоблгазу. В рамках цього провадження також перевіряються обставини включення незаконно перерахованих коштів Донецькоблгазу в тарифи населення за спожитий природний газ.

Не виключено, що динаміка збільшення обсягів відбору газу на виробничо-технологічні витрати (ВТВ) та утворення небалансів в ГТС Донецькоблгазом також може бути пов’язана з цими правопорушеннями.

«Приклад Донецькоблгазу – це ще один маркер, який демонструє наявність системної проблеми несанкціонованих відборів на ринку газу. Її можна було б уникнути у разі врегулювання на законодавчому рівні питання цільового використання коштів облгазами шляхом впровадженням рахунків зі спеціальним статусом. Такий механізм гарантуватиме направлення частини тарифної виручки операторів ГРМ на покриття боргів перед державним Оператором ГТС. Що стосується неефективного управління облгазами, то НКРЕКП міг би перейняти практику фінансових установ – введення тимчасових адміністрацій. Тоді б Регулятор міг вводити тимчасову адміністрацію в облгаз, який порушує ліцензійні умови, щоб вивести компанію з проблемної зони. Також необхідно, щоб оператори ГРМ вели відкриту закупівельну політику. Це б зняло б багато питань, як ефективно вони витрачають кошти, які збирають з населення», – вважає генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон.

Проблема несплати за небаланси (різниця між обсягами газу, який зайшов у газотранспортну систему та обсягами, які вийшли з газотранспортної системи), утворені через несанкціонований відбір газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 року. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС (АТ «Укртрансгаз») у розмірі більше 44 млрд грн за період з 2015 по 2019 рік. Станом на сьогодні через проблему неоплачуваних облгазами відборів газу існує реальна загроза фінансовій стабільності нового незалежного Оператора ГТС. Тому компанія закликає усі гілки влади консолідувати зусилля задля вирішення питання для надійного, безаварійного і стабільного функціонування української ГТС. У свою чергу, ОГТСУ вживає всіх законних заходів щодо повернення коштів до бюджету і недопущення нанесення економічних збитків недоброчесними контрагентами державі у подальшому.