Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
Polish LNG-terminal
Польща може допомогти Україні отримати газ «іншої молекули»

Литва та Польща останнє десятиріччя працювали над диверсифікацією джерел постачання природного газу – створили потужності для імпорту газу з альтернативних джерел, зокрема шляхом будівництва LNG-терміналів. Ці інвестиції довели, що енергетична безпека має цінність, яку часто ігнорують, якщо дивитися суто на монетарні показники. Енергетичні ресурси є зброєю, яку росія використовує проти країн Європи.

Як Польща може сприяти перемозі України на енергетичному фронті, обговорювали учасники конференції Gazterm із гендиректором Оператора ГТС України Сергієм Макогоном.

«Одне з ключових завдань України – здобути енергетичну незалежність. Україна має необхідні ресурси газу та нафти, проте, на жаль, ми втратили багато років через політичну турбулентність, зокрема в частині нарощування видобутку газу. Наразі Україна видобуває приблизно 18-20 млрд куб. м на рік, до війни близько 10 млрд куб. м газу ми мали імпортувати. На сьогодні мені важко спрогнозувати, яким буде наш рівень споживання газу наступного року, тому що багатьом довелося виїхати з України, чимало будинків зруйновано, багато підприємств були вимушені зупинити виробництво. Відповідно споживання газу зменшилось, але ми віримо, що все можна буде відновити після перемоги», – розповів Макогон.

На думку керівника ОГТСУ, першочерговим має стати інвестування у нарощення обсягів видобутку газу в Україні. Проте Польща, як надійний партнер України, може сприяти процесу зміцнення енергетичної безпеки країн Східної Європи.

«Україні важливо отримати доступ до альтернативних джерел газу. Ми зацікавлені в доступі до польського LNG-терміналу, польського ринку газу. Ми розуміємо, що Польща обмежена в запасах газу, проте я вірю, що об’єднавшись ми знайдемо вихід, вигідний для обох країн. Польща може допомогти нам отримати газ іншої молекули з LNG-терміналів. Саме тому для нас так важливо збільшити гарантовані потужності для транспортування газу в напрямку з Польщі в Україну», – пояснив Сергій Макогон.

Робота Оператора ГТС України над диверсифікацією джерел постачання газу триває. Протягом року ОГТСУ вдалося подвоїти гарантовані потужності для імпорту газу з Європи до України: з 1 січня доступні 8 млн куб. м на добу з боку Угорщини, з 4 березня — додаткові 15 млн куб. м зі Словаччини, а з 6 березня — понад 4 млн куб. м з Польщі. Наразі можливості добового обсягу імпорту співставні з обсягом українського видобутку газу та складають 54 млн куб. м газу на добу.

(Photo: Courtesy of Polskie LNG)