Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
EC2B2483
Питання не в комерції, а в політиці: українська ГТС готова компенсувати обсяги Північного Потоку-1, але Газпром не використовує навіть заброньовані потужності

У зв’язку зі значною кількістю звернень від європейських замовників послуг щодо можливостей збільшення транзиту природного газу через Україну на тлі зменшення обсягів
його транспортування через «Північний Потік-1» ОГТСУ інформує про наступне:

Станом на 15.06.2022 р. заброньовані та оплачені Газпромом потужності української ГТС на точці входу «Суджа» складають 77,2 млн куб. м газу на добу. При цьому поточний фактичний рівень транзиту не перевищує 42 млн куб. м на добу. Тобто Газпром може використати 35 млн куб м. на добу заброньованих потужностей без будь-яких додаткових дій чи витрат.

Більш того, на час дії форс-мажорних обставин по точці входу «Сохранівка» (через несанкціонований відбір газу з боку окупаційної адміністрації, а також втручання в режим
роботи об’єктів ГТС України на окупованих територіях), ОГТСУ надав Газпрому можливість здійснити безкоштовне перенесення заброньованих потужностей з точки з’єднання «Сохранівка» на точку з’єднання «Суджа» в обсязі 32,4 млн куб.м на добу. Але цією опцією російська компанія також не скористалась.

На виконання вимог кодексу ГТС України та Третього Енергопакету ЄС, ОГТСУ виставляє на продаж на аукціонній платформі RBP додаткові 15 млн куб.м на добу по точці з’єднання «Суджа».

Тому у Газпрому є можливість збільшити транзит через Україну на 82,4 млн куб. м на добу, що повністю компенсує зменшення обсягів через «Північний Потік – 1».

Більш того, зважаючи на те, що технічна потужність «Суджі» складає близько 244 млн куб. м на добу, з метою сприяння підготовці країн Європи до наступного опалювального сезону, ОГТСУ готовий розглянути можливість додаткового тимчасового збільшення обсягів транзиту до обсягів, що здатні повністю компенсувати відсутність транспортування через «Північний Потік1» за умови відповідного звернення Газпрому.

На додачу треба зазначити, що вже понад місяць не використовується трубопровід «Ямал -Європа», по якому здійснювався транзит природного газу з рф до Німеччини через Польщу, потужність якого складає близько 90 млн куб. м на добу. Відповідно, якщо Газпром не бажає здійснювати бронювання потужностей зазначеного трубопроводу, його замовники мають можливість зробити це самостійно, визначивши точкою передачі газу кордон між Польщею та Білоруссю.

З урахуванням вищезазначеного, можна з упевненістю стверджувати, що існуючі потужності для транзиту газу (при чому значна частина з них вже заброньована, але не використовується) більш ніж достатні для компенсації зменшення транспортування через «Північний потік-1».

«Наразі росія заявляє про технічну проблему з їхнього боку, яка призведе до скорочення постачання газу Північним Потоком-1 на 100 млн кубометрів газу на добу. Як надійний
постачальник Газпром мав би, окрім озвучення проблеми, також запропонувати її рішення, як, наприклад, переорієнтацію потоків газу на інші доступні газогони Польщі чи України. gg-2Саме так поступив Оператор ГТС України місяць тому під час форс-мажору на КС Новопсков – запропонував додаткові потужності через іншу точку з’єднання. Вже заброньовані і оплачені потужності української ГТС можуть протранспортувати зазначені обсяги блакитного палива, – зазначив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон. – Але наразі навіть заброньовані потужності української ГТС використовуються лише на 36%. Тож, вочевидь, питання не в комерції, а в політиці. Газ знову виступає елементом гібридної зброї росії та інструментом для політичного тиску на ЄС».