Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
Небаланси газу 2021-04-20 укр
Результати за березень 2021: ситуація з несанкціонованими відборами газу вийшла з-під контролю

29 квітня 2021 року – У березні 2021 року учасники ринку несанкціоновано відібрали 754 млн куб. м газу з системи магістральних газогонів. З них 89%, або 674 млн куб. м, – відбори операторів  ГРМ  (обл- та міськгазів). Приріст заборгованості перед ОГТСУ та нових нарахувань до сплати склав 4,8 млрд грн.

Всього з початку 2021 року відбори газу облгазами для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ) зросли в 20 разів. Сукупна заборгованість перед ОГТСУ та нарахування до сплати* – 9,9 млрд грн, з яких 3,5 млрд грн – це вже протерміновані борги.

Найбільшими боржниками компанії залишаються Донецькоблгаз (724 млн грн) та Тернопільміськгаз (435 млн грн). З початку 2020 року вони заборгували 1 159 млн грн, а нові нарахування до сплати, які мають бути погашені протягом травня і червня 2021 року відповідно до Постанови НКРЕКП №235 від 17.02.2021 р.*, склали ще 212 млн грн. Наразі НКРЕКП анулювало ліцензію з розподілу газу Донецькоблгазу. А перевірка правоохоронних органів виявила документи та обладнання, що свідчать про зловживання Донецькоблгазу, які призвели до збитків держави.

Найбільшу динаміку зростання негативних небалансів у 1 кварталі 2021 року продемонстрували Київоблгаз (306 млн грн боргів і 856 млн грн  нарахувань до сплати), Львівгаз (216 та 621 млн грн), Харківгаз (124 та 437 млн грн), Дніпропетровськгаз (121 та 408 млн грн).

Різке збільшення відборів у 1 кварталі 2021 року підкреслило існуючі перекоси на ринку газу, а саме – неефективність наявних механізмів запобігання несанкціонованим відборам газу та зростанню боргів. Через це несе збитки державний Оператор ГТС України. Дієвий механізм, що може вирішити проблему, – це впровадження розподільчих рахунків: коли кошти, які населення сплачує в тарифі за газ для ВТВ, будуть автоматично розподілятися за цільовим призначенням. Також для запобігання зловживанням на ринку необхідні більш жорсткі інструменти контролю за діяльністю Операторів ГРМ, які порушують законодавство, у тому числі впровадження тимчасових адміністрацій та позбавлення ліцензії.

«За останні місяці ситуація з несанкціонованими відборами газу вийшла з під контролю і продемонструвала необхідність законодавчих змін. Ми закликаємо всі гілки влади до їх прийняття та впровадження розподільчих рахунків (законопроєкт 3800). Це дозволить зупинити зловживання на ринку газу та стимулюватиме облгази самостійно врегульовувати свої небаланси згідно з законодавством, а не перекладати відповідальність та борги на Оператора ГТС України, – прокоментував генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон. – Як продемонструвала ситуація з Донецькоблгазом, необхідні більш жорсткі заходи контролю діяльності ОГРМ. Перш за все, це дозволить убезпечити споживачів, а також запобігатиме збиткам держави. Наступним кроком повинно стати впровадження механізму тимчасових адміністрацій для облгазів, що системно порушують законодавство, за аналогією з тимчасовими адміністраціями в банківському секторі. Облгази – це місцева природна монополія, що надає соціально важливу послугу з розподілу газу, тому   у НКРЕКП має бути можливість швидко втручатись у разі настання критичних ситуацій, яка, наприклад, наразі склалася з Донецькоблгазом та Тернопільміськгазом, з метою гарантування безперебійного постачання газу населенню».

Нагадаємо, що проблема несплати за небаланси, утворені через несанкціонований відбір газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 року. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС (АТ «Укртрансгаз») у розмірі більше 44 млрд грн.

Наразі існує ще один ризик збільшення несанкціонованих відборів. У травні закінчується термін дії постанови Кабінету міністрів України № 867 від 19.10.2018 про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу. У випадку відміни ПСО без одночасного фіксування джерела постачання природного газу за очікуваною ціною, забезпечення природним газом виробників теплової енергії може опинитися під загрозою. Особливо тих, у яких наразі накопилась значна заборгованість за поставлений природний газ. Це може призвести до припинення газопостачання або, у разі, якщо ОГРМ продовжать газопостачання споживачеві без наявності діючого постачальника, до несанкціонованого відбору природного газу виробниками теплової енергії. Щоб не допустити накопичення відборів в мережах облгазів, а й відповідно до збільшення негативних небалансів ГТС, необхідно завчасно розробити механізми та спланувати, де і як підприємства, які виробляють теплоенергію, будуть брати газ для виробництва тепла. Інакше з критичної ситуація з відборами може стати патовою.

*Згідно з Постановою №235 від 17.02.2021 р., яку НКРЕКП прийняла на доручення Уряду, учасники ринку природного газу отримали на період лютого-березня 2021 року відстрочку платежів за утворені негативні небаланси до 90 днів (раніше цей період складав до 20 днів).