Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
звіт
Українська ГТС може компенсувати перебої в роботі Північного Потоку-1

Потужності української газотранспортної системи та польського маршруту більш ніж достатні для забезпечення виконання зобов’язань щодо поставок російського газу до країн Європи. Наразі вже заброньовані потужності через Україну згідно транзитної угоди з Газпромом використовуються менше ніж на 40%. З урахуванням хронічних перебоїв в роботі Північного Потоку-1 протягом останніх місяців, а також чергової задекларованої зупинки цього маршруту наприкінці серпня, нагадуємо про наявність альтернативних транзитних коридорів через Україну та Польщу.

Законтрактовані потужності на точці входу в Україну «Суджа» складають 109,6 млн куб.м на добу (загальні технічні – 244 млн куб. м газу на добу), польського газогону Ямал – 90 млн куб. м, а «Північного Потоку-1» – 167 млн куб. м. Існуюча газотранспортна інфраструктура більша за Північний Потік-1 й здатна замістити російський газогін та забезпечити надійний транзит газу до країн ЄС.

Таким чином, не існує обставин непереборної сили та технічних перешкод для виконання Газпромом своїх зобов’язань перед європейськими країнами щодо поставок газу. Натомість Росія продовжує ігнорувати наявні можливості для транзиту, зокрема на точці входу «Суджа». Питання поставок – виключно в політичній площині, адже наявна транзитна мережа може повністю компенсувати зупинку Північного Потоку-1, як це і було в попередні роки.
Заяви Газпрому – це чергова спроба тиску на європейські країни з метою впливу на рішення щодо підтримки Україні та намір підняти вчергове ціни. Об’єктивних причин для обмеження постачання газу до ЄС немає.