Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
814112516633_
Оператор ГТС України впроваджує сучасну систему диспетчерського технологічного управління SCADA

Оператор ГТС України розпочинає впровадження сучасної системи дистанційного збору інформації та керування інфраструктурою SCADA. Система також дозволить вийти на новий рівень автоматизації процесів планування й оптимізації режиму роботи ГТС з метою мінімізації витрат на транспортування газу.

Технічні вимоги до нової системи були розроблені із залученням консультаційної підтримки USAID* в рамках Проєкту енергетичної безпеки USAID в Україні. Було враховувано передові практики, що реалізовані в системах цього класу серед європейських газотранспортних систем, а також особливостей української ГТС, яка є однією з найбільших та найскладніших систем Європи.

Систему SCADA планується впровадити на магістральних газопроводах завдовжки близько 33 тис. км. Вона дозволить не лише збирати всю необхідну оперативну диспетчерську інформацію про стан газотранспортної системи (телеметрія), а й віддалено керувати елементами ГТС (телемеханіка). Десятки різних диспетчерських систем «мігрують» в єдину систему, що дозволить підвищити керованість ГТС та знизити експлуатаційні ризики. Орієнтовна кількість розрахункових параметрів, що будуть надходить до системи SCADA від систем моделювання за допомогою цифрових інтерфейсів складе близько 10 тис. шт.

Ключові задачі, що вирішуються завдяки впровадженню нової SCADA:

  • Єдиний централізований моніторинг та керування технологічними об’єктами ГТС України з рівня центрального диспетчерського управління (ЦДУ);
  • Зберігання показників перебігу технологічних процесів в базі даних в реальному часі на рівні ЦДУ;
  • Архівування історичних технологічних даних в базі даних на рівні ЦДУ;
  • Єдине середовище обміну технологічними даними на всіх рівнях архітектури системи;
  • Виконання аналітичних задач та підготовка звітності.

В рамках наступних кроків з впровадження передбачається розгортання нової SCADA на пілотній ділянці та її тестування на відповідність технічним вимогам. Після тестування систему буде переведено в дослідно-промислову експлуатацію та розпочато її масштабування на інші об’єкти ГТС України, а також інтеграція її з існуючою ІТ-інфраструктурою та бізнес-процесами ОГТСУ. Під час впровадження велика увага буде приділятися питанням інформаційної безпеки.

«Оператор ГТС України продовжує програму планомірного підвищення ефективності своїх виробничих та бізнес процесів. Нова SCADA дозволить нам консолідувати дані з усіх вузлів та агрегатів про оперативний стан ГТС, а також запровадити процеси керування автоматизованими об’єктами на значно вищому рівні, що підвищить ефективність та надійність диспетчерського керування газотранспортною системою. Це черговий крок компанії в реалізації ініціатив по діджіталізаціі процесів в рамках корпоративної стратегії», – зазначив Сергій Макогон, генеральний директор ОГТСУ.

* Агенція США з міжнародного розвитку (USAID)