Товариство з обмеженою відповідальністю
"Оператор ГТС України"
УКР
Небаланси 2021-01
У січні 2021 року борг учасників ринку перед ОГТСУ зріс на 20% – до 2 млрд грн

25 лютого 2021 року, м. Київ – У січні 2021 року приріст заборгованості учасників ринку перед ОГТСУ за відібраний з системи магістральних газопроводів газ склав 431 млн грн (+20%). Сумарний борг перед компанією за утворені негативні небаланси становить 1 983 млн грн, з них 1 701 млн грн (86%) – частка операторів газоразподільних мереж (обл,- та міськгазів).

Найбільший приріст заборгованості серед облгазів – у незмінних «лідерів» рейтингу боржників, а саме: Донецькоблгаз  (+243 млн грн у січні), Тернопільміськгаз (+104 млн грн), а також Мелітопольгаз (+13 млн грн). Ця ситуація потребує особливого правового врегулювання та не може бути списана на якісь невеличкі негаразди на ринку.

Сьогодні сукупна заборгованість Донецькоблгазу та Тернопільміськгазу становить 1 025 млн грн (649 млн грн та 376 млн грн відповідно). Це 60% усієї заборгованості облгазів. Проблема є критичною та потребує негайного втручання правоохоронних органів: тривалий безоплатний відбір значних обсягів газу цими облгазами та накопичення боргів  створюють загрозу для стабільної роботи Оператора ГТС, а відтак із часом прямо чи опосередковано ляжуть тягарем на плечі споживача.

ОГТСУ закликає Верховну Раду України та профільний комітет з питань енергетики терміново розглянути законодавчі зміни, які містять дієві заходи впливу на боржників (законопроєкт №3800 та інші ініціативи, що  впроваджують рахунки із спеціальним режимом використання для операторів ГРМ). Впровадження спецрахунків гарантуватиме цільове використання тарифного доходу операторами ГРМ та є системним механізмом для вирішення проблеми накопичення заборгованості через несанкціонований відбір газу.

«Сьогодні борги учасників ринку перед ОГТСУ сягають майже 2 млрд грн. Для порівняння: у поточному році заплановані витрати на обстеження, діагностику, ремонти та технічне обслуговування магістральних газопроводів – 7,8 млрд грн. Тобто борги вже перевищують чверть річних витрат, які необхідні для надійної та безпечної роботи газотранспортної системи. Чому ГТС має розраховуватися за чиюсь безвідповідальність та неефективне управління? Особливу увагу хочу звернути на динаміку та обсяги боргів Тернопільміськгазу та Донецькоблгазу. Те, що більше половини боргу облгазів припадає саме на ці підприємства, дає обґрунтовані підстави вважати, що ці компанії експлуатують газорозподільні мережі неефективно та не використовують кошти за цільовим призначенням. У кінцевому результаті така поведінка може призвести до загроз техногенної безпеки для споживачів», – прокоментував Сергій Макогон, генеральний директор ОГТСУ.

Нагадаємо, що Донецькоблгаз продемонстрував аномальну динаміку зростання заборгованості в останні місяці 2020 року: 366 млн грн або 88% загального боргу були утворені у листопаді та грудні. Виробничо-технологічні витрати досягали 25% від споживання газу в періоді, тобто чверть газу «втратилася» у мережах облгазу на шляху до кінцевого споживача. ОГТСУ вже звернувся до правоохоронних органів з проханням перевірити діяльність Донецькоблгазу, а також до Міненерго щодо перевірки ефективності використання підприємством мереж, які знаходяться у  державній власності.

Не менш кричущою є ситуація з боргами Тернопільміськгазу. У 2020 році підприємство системно відбирало значні обсяги газу та не сплачувало за них. Негативна практика продовжується і в 2021 році.

Ситуація демонструє необхідність негайних регуляторних змін, перш за все, для захисту споживачів облгазів, які сплачують у тарифі кошти за газ для виробничо-технологічних витрат. Наприклад, введення практики тимчасових адміністрацій, позбавлення ліцензії за системне порушення вимог законодавства, запровадження рахунків зі спеціальним статусом та імплементацію посилених вимог до прозорості діяльності ОГРМ, у тому числі закупівельної політики.

Нагадаємо, проблема несплати за небаланси, утворені через несанкціонований відбір газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 року. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС (АТ «Укртрансгаз») у розмірі більше 44 млрд грн за період з 2015 по 2019 рік. Станом на сьогодні через проблему неоплачуваних облгазами відборів газу існує реальна загроза фінансовій стабільності нового незалежного Оператора ГТС. Тому компанія закликає усі гілки влади консолідувати зусилля задля вирішення питання для надійного, безаварійного і стабільного функціонування української ГТС.